درمان سنگ کلیه در کودکان

درمان سنگ کلیه در کودکان
0 ۱,۱۹۴

درمان و پیشگیری از سنگ کلیه در کودکان

پزشکان چگونه سنگ کلیه در کودکان را درمان می کنند؟

پزشکان معمولاً سنگ کلیه را بر اساس اندازه، محل و نوع آنها درمان می کنند.

سنگ های کوچک کلیه ممکن است بدون درمان از مجرای ادراری عبور کنند. ممکن است نیاز باشد کودک برای چند روز از طریق صافی ادرار کند تا سنگ کلیه را در ظرف مخصوصی دفع کند. پزشک سنگ کلیه را به آزمایشگاه می فرستد تا بفهمد چه نوع سنگی است. کودکان برای کمک به حرکت سنگ کلیه باید مقدار زیادی مایعات بنوشند. پزشک نیز ممکن است داروی ضد درد تجویز کند.

سنگ‌های کلیه بزرگ‌تر، یا سنگ‌هایی که مجاری ادراری کودک را مسدود می‌کنند یا باعث درد شدید می‌شوند، ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند. کودکی که استفراغ و کم آبی دارد، ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان و دریافت مایعات از طریق داخل رگی داشته باشد.

خارج کردن سنگ کلیه

اورولوژیست می تواند سنگ کلیه را با روش های زیر جدا کرده یا آن را به قطعات کوچک تقسیم کند:

سنگ شکنی با امواج

سنگ شکنی با امواج از بیرون بدن کودک کار می کند تا سنگ کلیه را به قطعات کوچک تبدیل کند. سپس قطعات کوچکتر سنگ کلیه از مجرای ادرار عبور می کنند. پزشک در طول این روش سرپایی، به کودک بیهوشی می دهد تا از درد جلوگیری کند و به کودک کمک کند بی حرکت بماند.

سیستوسکوپی و یورتروسکوپی

در طول سیستوسکوپی، پزشک از یک لوله نازک با یک عدسی کوچک در یک انتها برای بررسی داخل مجرای ادرار و مثانه به منظور یافتن سنگ استفاده می کند. در طول یورتروسکوپی، از ابزار بلندتر و نازک‌تری برای دیدن پوشش مجرای حالب و کلیه استفاده می‌شود.

در هر دو روش، پزشک لوله اسکوپ را از طریق مجرای ادرار وارد می کند تا بقیه دستگاه ادراری را ببیند. هنگامی که سنگ پیدا شد، می توان آن را خارج کرد یا به قطعات کوچکتر شکست. پزشک این اقدامات را در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می دهد. کودک معمولا می تواند در همان روز به خانه برود.

نفرولیتوتومی از راه پوست

یک ابزار نازک مشاهده به نام نفروسکوپ برای تعیین محل و برداشتن سنگ کلیه استفاده می شود. پزشک ابزار را مستقیماً از طریق یک برش کوچک در پشت وارد کلیه می کند. برای سنگ کلیه بزرگتر، ممکن است از لیزر برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده شود. پزشک نفرولیتوتومی از راه پوست را در بیمارستان با بیهوشی انجام می دهد. بهبودی معمولاً چند روز در بیمارستان طول می کشد.

بعد از این روش‌ها، گاهی اوقات متخصص اورولوژی یک لوله انعطاف‌پذیر نازک به نام استنت حالب را در دستگاه ادراری قرار می دهد تا به جریان ادرار یا دفع سنگ کمک کند. هنگامی که سنگ کلیه برداشته شد، به آزمایشگاه فرستاده می شود تا نوع آن مشخص شود.

پس از دفع یا برداشتن سنگ کلیه، کودک ممکن است نیاز به جمع آوری ادرار به مدت 24 ساعت داشته باشد. هدف اندازه گیری میزان ادرار تولید شده در یک روز به همراه سطوح مواد معدنی در ادرار است. اگر کودک روزانه به اندازه کافی ادرار نکند یا سطح مواد معدنی بالایی داشته باشد، احتمال تشکیل مجدد سنگ وجود دارد.

چگونه می توان از سنگ کلیه در کودکان پیشگیری کرد؟

برای کمک به پیشگیری از سنگ کلیه در آینده، بررسی کنید که چه چیزی باعث سنگ کلیه قبلی کودک شده است. با این اطلاعات، پزشک می تواند تغییراتی را در عادات غذا خوردن و نوشیدن کودک برای جلوگیری از سنگ کلیه در آینده پیشنهاد دهد.

نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات کافی در روز مهمترین عادت سبک زندگی برای جلوگیری از سنگ کلیه است. نوشیدن مایعات کافی ادرار را رقیق نگه می دارد و به دفع مواد معدنی که ممکن است سنگ تشکیل دهند کمک می کند. اگر کودک آب کافی می‌نوشد، ادرار باید تقریباً شفاف باشد.

یک نوجوان باید شش تا هشت لیوان (هر لیوان 200 سی‌سی) در روز بنوشد، مگر اینکه نارسایی کلیه داشته باشد. نوجوانی که سنگ سیستین دارد ممکن است نیاز به نوشیدن بیشتر داشته باشد. کودکان کوچکتر می توانند از راهنمایی های پزشک خود در مورد میزان نوشیدن مایعات پیروی کنند. اگر کودک به دلیل سایر مشکلات سلامتی، مانند بی اختیاری ادرار، تکرر ادرار یا نارسایی کلیه، نمی تواند مقدار توصیه شده را بنوشد، با یک پزشک صحبت کنید.

مقدار مایع مورد نیاز نیز به سطح فعالیت کودک بستگی دارد. کودکان و نوجوانانی که در هوای گرم زندگی می کنند و ورزش می کنند ممکن است به مایعات بیشتری برای جایگزینی مایعات از دست رفته از طریق تعرق نیاز داشته باشند. ممکن است از کودک خواسته شود که طی 24 ساعت ادرار را جمع آوری کند تا میزان تولید شده در روز اندازه گیری شود. اگر مقدار ادرار خیلی کم باشد، ممکن است نیاز به نوشیدن مایعات بیشتری داشته باشد.

اگرچه آب بهترین است، اما مایعات دیگری مانند نوشیدنی های مرکبات نیز ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند. آب لیمو و لیموترش حاوی سطوح بسیار بالایی از سیترات است که مانع از جمع شدن کریستال ها برای تشکیل سنگ کلیه می شود. نوشیدنی های مرکباتی را انتخاب کنید که قند کمی دارند تا از دریافت کالری اضافی که می تواند ناسالم باشد جلوگیری کنید.

داروها

پس از اینکه کودک یک بار دچار سنگ کلیه شد، پزشک ممکن است داروهایی را برای جلوگیری از سنگ کلیه در آینده تجویز کند. این دارو ممکن است برای چند هفته، چند ماه یا بیشتر مورد نیاز باشد، بسته به علت ایجاد اولین سنگ کلیه.

به عنوان مثال، برای سنگ استروویت، کودک ممکن است یک آنتی بیوتیک خوراکی را برای 1 تا 6 هفته یا احتمالاً بیشتر مصرف کند. درمان دستگاه ادراری با شکل و ظاهر غیرطبیعی نیز ممکن است برای پیشگیری از سنگ‌های استروویت در آینده پیشنهاد شود.

برای سایر انواع سنگ ها، پزشک ممکن است یک قرص سیترات پتاسیم را 1 تا 3 بار در روز تجویز کند. ممکن است کودک برای ماه ها یا بیشتر به مصرف سیترات پتاسیم ادامه دهد تا زمانی که خطر ابتلا به سنگ کلیه از بین برود.

 

 

منبع niddk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.